idanito

فرايند اقدام معافيت كفالت 97

در اين مقاله به موضوع فرايند اقدام معافيت كفالت 97 خواهيم پرداخت. خدمت سربازي امر مقدسي است كه از سال 1304 در ايران به تصويب رسيد و تاكنون شاهد تغييرات گسترده اي در مفاد و قانون خدمت سربازي بوده ايم. افرادي كه مشمول خدمت سربازي مي شود كه در ايران از سن 18 سالگي تمام تا 50 سالگي تمام است، به مدت 21 ماه به دوره سربازي مشغول مي شوند و خدمت عمومي به همه ي افراد كه به سن قانوني رسيده اند، اجباري مي شود. مگر برخي از افراد با شرايط خاص كه مي توانند معافيت و يا كسري خدمت دريافت كنند. در آيدانيتو مي توانيد از مفاد و قوانين، شرايط و انواع معافيت ها و كسري خدمت ها با آخرين تغييرات مطلع شويد. در مقالات پيشين راجع به معافيت كفالت صحبت كرديم و از شرايط و انواع معافيت ها به طور مجزا و مفصل آگاه شديد. در اين مقاله به فرايند اقدام معافيت كفالت 97 خواهيم پرداخت تا با مراحلي كه قرار است در صورت استفاده انجام دهيد آشنا شويد. به مشمولان خدمت توصيه مي كنيم براي اطلاع از فرايند اقدام معافيت كفالت 97، در اين مقاله با ما همراه باشند.

مراحل رسيدگي به درخواست معافيت كفالت

 • در مرحله ابتدايي نياز است شناسه دفترچه راهنماي الكترونيكي خدمت وظيفه عمومي را از اينترنت دريافت نماييد و فرم هاي مشخص شده جهت شرايط معافيت خود را پر نماييد و مدارك خواسته شده را جمع آوريد كنيد. مدارك مورد نياز جهت كفالت به دو دسته تقسيم مي شود، مدارك عمومي و مدارك اختصاصي كه با توجه به شرايط كفالت دارد، مي توانيد از مدارك معافيت هر يك از انواع كفالت ها كه در آيدانيتو ثبت شده است، مطلع شويد.
 • مرحله بعدي مراجعه به دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي (پليس + 10) است، مشمولان خدمت در اين مرحله به دفاتر پليس + 10 مراجعه مي كنند و مدارك جمع آوري شده را تحويل مي دهند و درخواست معافيت كفالت در سامانه دفاتر پليس +10 ثبت مي شود و به تأييديه ثبت درخواست و ارسال پرونده از طريق رابطين به وظيفه عمومي رسيدگي كننده دريافت مي شود.
 • در مرحله بعد استعلام از اداره ثبت احوال محل تولد پدر و مادر مشمول (و يا ساير مكفولين) انجام مي شود تا صحت مدارك و مدارك شناسايي تأييد شود، استعلام از سوي وظيفه عمومي رسيدگي كننده و يا دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي گرفته مي شود.
 • در مرحله بعد از استعلام بررسي نهايي پرونده توسط وظيفه عمومي انجام مي شود و ارسال دعوت نامه براي مشمولين جهت حضور در هيئت از طريق پست و يا پيامك در صورت احراز شرايط معافيت انجام مي شود.
 • بعد از بررسي هاي اوليه در صورتي كه شرايط معافيت براي مشمولين تشخيص داده شود، جلسه هيئت جهت رسيدگي برگزار مي شود.
 • مشمولان خدمت سربازي كه قصد دارند از معافيت كفالت استفاده نمايند، مي بايست مراحل گفته شده جهت تأييد معافيت را سپري كنند و در صورتي كه شامل شرايط معافيت شوند، با آن موافقت مي شود و اما در صورتي كه تأييد نشود، در مدت زمان مشخص شده مي بايست خود را معرفي كنند.

به مشمولان خدمت سربازي يشنهاد ميكنيم پس از مطالعه فرايند اقدام معافيت كفالت 97 براي اطلاعات بيشتر به مقاله بيماري هاي قابل بررسي كفالت 97مراجعه نمايند.

 

 


جهت اطلاع از مراحل معافيت كفالت مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با9099071973 تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۸:۰۷ توسط:آيدانيتو موضوع:

معافيت كفالت برادر 97

در اين مقاله معافيت كفالت برادر 97 مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

همان طور كه مي دانيد خدمت سربازي در ايران دوره اي 21 ماهه است كه از آغاز سن مشموليت به پسران واجب مي شود. منظور از سن مشموليت 18 سالگي تمام تا 50 سالگي تمام است كه هر فرد (مذكر) با ورود به اين سن مكلف به انجام خدمت وظيفه عمومي (سربازي) مي باشند. برخي از افراد با معافيت موقت تحصيل اعزام به خدمت سربازي را به تعويق مي اندازند اما نكته اي كه حائز اهميت است، اجراي وظيفه افراد مشمول خدمت است كه برخي از افراد با توجه به شرايط خاصي كه دارند، مي توانند معافيت دائم، موقت و يا كسري خدمت دريافت نمايند كه براي معافيت و … شرايط فرد به صورت ريزبينانه بررسي خواهد شد و افرادي كه از شروط معافيت برخوردار باشند، كارت معافيت براي آنها صادر مي گردد.

يكي از راه هاي معافيت، سرپرست اعضاي درجه 1 مي باشد كه در شرايط خاصي معافيت به مشمول تعلق مي گيرد. برخي از افراد كه به عنوان تنها سرپرست و نگهدارنده يكي از اعضاي خانواده هستند، شامل طرح معافيت كفالت مي گردند. معافيت كفالت برادر 97كه موضوع اين مقاله مي باشد راجع به شرايط اخذ معافيت كفالت برادر و جزئيات اين معافيت مي پردازد، به مشمولان خدمت سربازي كه قصد دارند از اين نوع معافيت بهره مند شوند، توصيه مي كنيم با آيدانيتو همراه شوند تا به پاسخ تمام سؤالات خود برسند.

طبق ماده 1 قانون خدمت: : دفاع از استقلال و تماميت اراضي و نظام جمهوري اسلامي ايران و جان و مال و ناموس مردم وظيفه ديني و ملي هر فرد ايراني است و در اجراي اين وظيفه كليه اتباع ذكور دولت جمهوري اسلامي ايران مكلف به انجام خدمت وظيفه عمومي برابر مقررات قانون خدمت وظيفه عمومي مي باشند. و هيچ فرد مشمول خدمت وظيفه عمومي را جز در موارد مصرحه در اين قانون نمي توان از خدمت معاف كرد.»

كفالت برادر

معافيت كفالت برادر 97 در دو دسته بررسي مي شود:

 1. كفالت برادر كمتر از 18 سال
 2. كفالت برادر بيش از 18 سال

مهم ترين شرطي كه موجب مي شود درخواست معافيت كفالت برارد كمتر از 18 سال مورد بررسي قرار بگيرد، عدم وجود غيبت در خدمت سربازي است به نحو ديگر مي توان گفت اگر فردي دچار غيبت خدمت سربازي و عدم توجيه غيبت شود، معافيت كفالت وي بررسي نخواهد شد. از شرايط ديگر مي توان گفت مشمول مي بايتس تنها سرپرست و نگهدارنده برادر خود باشد و پدر فوت كرده باشد و مشمول تنها برادر بالاي 18 سال باشد و در صورتي كه برادر بالاي 18 سال ديگري باشد، با نظر پزشكان عدم صلاحيت وي  (به علت بيماري) تأييد مي شود و مشمول تنها فرد سرپرست باشد.

در معافيت كفالت برادر بيش از 18 سال نيز عدم وجود غيبت از شروط اصلي بررسي اين نوع معافيت مي باشد. مشمول مي بايست تنها سرپرست برادر كبير نيازمند مراقبت خود باشد و برادر وي فاقد پدر، همسر، فرزند ذكور غير محجور باشد.

به مشمولان خدمت توصيه مي كنيم براي اطلاع از شرايط معافيت كفالت برادر 97 به مقالات مربوطه در آيدانيتو درج شده است، مراجعه كنند. تا به صورت مفصل تري با شرايط معافيت آشنا شوند و همچنين از نكات قابل توجه در بررسي اين نوع معافيت مطلع شوند.

همچنين لازم است براي اقدام به معافيت كفالت برادر 97، از مدارك عمومي و اختصاصي جهت ثبت نام مطلع شويد كه مي توانيد با مراجعه به مقاله مدارك معافيت كفالت برادر 97 از مدارك عمومي و اختصاصي هر دو شرط معافيت كفالت برادر (معافيت كفالت برادر كمتر از 18 سال و معافيت كفالت برادر كبير نيازمند مراقبت) مطلع شوند.

در نهايت پيشنهاد مي كنيم سري هم به مقاله فرآيند اقدام معافيت كفالت 97 بزنيد.

 

 


جهت اطلاع از معافيت كفالت برادر مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با9099071973 تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۷:۴۸ توسط:آيدانيتو موضوع:

معافيت كفالت مادربزرگ 97

در اين مقاله راجع به معافيت كفالت مادربزرگ 97 صحبت خواهيم كرد. همان طور كه مي دانيد دوران خدمت وظيفه عمومي (سربازي)، دوره اي 21 ماهه است كه به سه دوره آموزشي، كد، ضرورت تقسيم مي شود، (دوره كد، دوره ي دوماهه است كه بعد از زمان آموزشي شروع مي شود، سربازاني كه دوره كد خورده باشند، بعد از اتمام آموزشي 2 ماه آموزش تخصصي ارتش و نيروي انتظامي مي بينند)، سن مشموليت به خدمت سربازي در كشورهاي مختلفم تفاوت است. در ايران پسران از سن 18 سالگي تمام موظيف به انجام خدمت سربازي مي شوند، سن مشموليت تا 50 سالگي ادامه دارد.

طبق ماده 1 قانون خدمت وظيفه عمومي تمامي افراد ايراني كه در شمول قانون خدمت قرار دارند، موظف به انجام خدمت سربازي هستند و هيچ فرد مشمول خدمتي از سربازي معاف نمي شود مگر در شرايط خاص و مشخص، يكي از اين شرايط معافيت به دليل كفالت است، سرپرستي افراد درجه 1 كه نيازمند مراقبت و نگه داري مشمول هستند، موجب معافيت دائم و يا موقت مشمول خواهد شد. مشمولان خدمت مي توانند از انواع معافيت كفالت 97 با مراجعه به مقالات مربوطه مطلع شوند. كفالت ساير اقوام كه در اين مقاله نام برده شده از شرايط معافيت برخوردار نمي شوند.

يكي از مواردي كه در معافيت كفالت بررسي مي شود، كفالت جد و جده است. در مقالات پيشين راجع به معافيت كفالت جد به طور كامل صحبت شد و اكنون قصد داريم با طرح مقاله معافيت كفالت مادربزرگ 97 شما را با شرايط اخذ اين معافيت آشنا كنيم. براي اطلاع از جزئيات معافيت كفالت جد به مقاله “معافيت كفالت پدربزرگ 97” مراجعه كنيد.

كفالت مادربزرگ

مشمولاني كه قصد دارند از معافيت كفالت مادربزرگ 97 بهره بگيرند، توجه داشته باشند كه كفالت مادربزرگ در دو نوع مورد بررسي قرار مي گيرد:

 • مادربزرگ فاقد همسر (همسر فوت كرده باشد)
 • مادربزرگ فاقد همسر (مطلقه)

لازم به ذكر است در كفالت مادربزرگ، شرايط كفالت مادربزرگ پدري و مادري يكسان است و تفاوتي در اين قضييه وجود ندارد.

در صورتي كه مشمول از معافيت كفالت مادربزرگ استفاده نمايد، در هر دو دسته، شروط زير از الزامات بررسي و موافقت معافيت مشمول خواهد بود.

 1. مشمول فاقد غيبت باشد، در صورتي كه فرد مشمول شامل غيبت در سربازي شود، درخواست معافيت كفالت وي مورد بررسي نظام وظيفه قرار نخواهد گرفت.
 2. مشمول تنها سرپرست مادربزرگ باشد.
 3. در صورت حبس و يا …. همسر مادر بزرگ، كفالت به عهده مشمول نخواهد بود. بنابراين اين نوع معافيت بر وي تعلق نخواهد گرفت.
 4. مشمول تنها نوه مادربزرگ باشد. در غير اين صورت عدم توانايي نگهداري ساير نوه ها تأييد شود، عدم توانايي سرپرستي ساير نوه ها بر اثر بيماري كه به تأييد پزشك مورد تأييد نظام پزشكي رسيده باشد و يا سن آن ها كمتر از 18 سال باشد.

بهره مندي از كفالت مادربزرگ

 • شرط بهره مندي از كفالت مادربزرگ اين است كه تمام فرزندان فوت كرده باشند و يا در صورتي كه در قيد حيات باشند عدم توانايي آنان در نگهداري و سرپرستي مادربزرگ اثبات شود.
 • لازم به ذكر است در قيد حيات بودن پدر مشمول در برعهده گرفتن كفالت مادربزرگ (مادري) مانع اين امر نخواهد بود و همچنين در قيد حيات بودن مادر مشمول در برعهده گرفتن كفالت مادربزرگ (پدري) مانع از معافيت مشمول نخواهد شد.

كاربران عزيز مي توانند با مراجعه به مقاله شرايط كفالت مادربزرگ 97 از جزئيات شرايط معافيت اين نوع كفالت مطلع شوند.

 

 


جهت اطلاع از معافيت كفالت مادر بزرگ مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با9099071973 تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۷:۳۱ توسط:آيدانيتو موضوع:

معافيت كفالت خواهر 97

در اين مقاله به موضوع معافيت كفالت خواهر 97 پرداخته ايم. مشمولان خدمت مي توانند با مطالعه اين مقاله از جزئيات معافيت كفالت خواهر 97 و شرايط اخذ معافيت كفالت خواهر مطلع شوند. هر چند مشمولان خدمت كه از معافيت كفالت خواهر در سال هاي اخير استفاده نموده اند، نسبت به ساير معافيت هاي كفالت كمتر بوده است اما با اين حال در نظر داريم با مطرح كردن اين موضوع شما را با كفالت خواهر آشنا كنيم تا در صورت واجد شرايط بودن از اين نوع معافيت بهره مند شويد.

همان طور كه مي دانيد سربازي دوره اي 21 ماهه است كه از سن 18 سالگي به پسران اجبار مي شود و تنها كساني كه از شرايط خاص برخوردار هستند، مي توانند از معافيت و يا كسري در خدمت استفاده نمايند، يكي از دلايل معافيت سربازي سرپرست و نگه دارنده يكي از اقوام درجه 1 مي باشد. در اين مقاله مي توانيد راجع به معافيت كفالت خواهر مطلع شويد.

شرايط اخذ معافيت كفالت خواهر چيست؟ در صورتي كه خواهر شاغل باشد آيا اين معافيت به مشمول تعلق مي گيرد؟

در صورتي كه مادر در قيد حيات باشد، آيا معافيت كفالت خواهر ممكن است؟ در صورتي كه پدر در حبس و … باشد، كفالت خواهر به برادر مشمول خدمت تعلق مي گيرد؟ و … در اين مقاله به تمامي سؤال هاي مطرح شده پرداخته مي شود.

كفالت خواهر

مشمولان خدمت كه متقاضي معافيت كفالت خواهر 97 هستند به اين نكته توجه كنند كه كفالت خواهر در 2 مورد بررسي معافيت قرار مي گيرد:

 1. معافيت كفالت خواهر مطلقه
 2. معافيت كفالت خواهر مجرد

معافيت كفالت خواهر مطلقه در صورتي كه خواهر فاقد همسر و پدر و سرپرست ديگري باشد و فرزند ذكور بالاي 18 سال نداشته باشد، مورد بررسي قرار خواهد گرفت. لازم است به اين نكته توجه كنيد كه در صورتي كه مشمول خدمت دچار غيبت شده باشد، اين نوع معافيت براي وي بررسي نخواهد شد. بنابراين از مهم ترين اصل هاي بررسي معافيت كفالت خواهر مطلقه عدم وجود غيبت خواهد بود.

معافيت كفالت خواهر مجرد در صورتي كه خواهر فاقد پدر باشد مورد بررسي قرار خواهد گرفت. البته اين نوع كفالت قوانين ديگري نيز دارد كه در ادامه به آن آشنا خواهيد شد.

 • در مطالب فوق گفته شد خواهر فاقد پدر باشد، منظور از اين عبارت تنها فوت پدر مي باشد و در صورت طلاق گرفتن پدر و مادر، زنداني بودن پدر و هر يك از شرايطي كه پدر در قيد حيات باشد، مانع از معافيت اين نوع كفالت مي شود.
 • مشمول مي بايست برادر تني خواهر باشد تا معافيت كفالت وي بررسي شود.
 • در صورتي كه مادر در قيد حيات باشد، شرايط كفالت خواهر به دست مشمول تغييري نمي كند، ما در هر شرايط جسماني و سني باشد مانع از معافيت مشمول نخواهد شد.
 • شاغل بودن خواهر نيز تأثيري در معافيت كفالت ندارد.
 • مشمولان خدمتي كه قصد دارند از معافيت كفالت خواهر بهره ببرند، توجه كنند در صورتي كه برادر بالاي 18 سال ديگري داشته باشند، تنها در صورتي به معافيت مشمول رسيدگي مي شود كه بنا به رأي پزشكان برادر ديگر بيمار و فاقد صلاحيت سرپرستي و كفالت خواهر را داشته باشد و در صورتي كه برادر سرپرست فوت نمايند، برادر ديگر مي تواند به عنوان سرپرست خواهر معافيت دريافت نمايند.
 • معافيت كفالت خواهر 97 در صورتي بررسي مي شود كه مشمول عملاً سرپرست خواهر باشد.
 • در صورتي كه سرپرستي خواهر فاقد پدر به سازمان هاي خيريه داده شود، برادر مي تواند در خواست معافيت كفالت خواهر نمايد.

كاربران عزيز مي توانند براي اطلاع بيشتر از شرايط معافيت كفالت خواهر به مقاله مرتبط مندرج در آيدانيتو مراجعه نمايند.

 

 


جهت اطلاع از معافيت كفالت خواهر مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با9099071973 تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۷:۰۵ توسط:آيدانيتو موضوع:

مدارك معافيت كفالت 97

در اين مقاله به موضوع مدارك معافيت كفالت 97 پرداخته ايم. به مشمولان خدمت كه شامل يكي از انواع معافيت كفالت شده اند، توصيه مي كنيم قبل از اقدام به معافيت از مدارك معافيت كفالت 97 مطلع شوند.

در اين مقاله مدارك عمومي و اختصاصي هر نوع كفالت به صورت مجزا ارائه شده است، در ادامه مشاهده خواهيد كرد.

مدارك عمومي معافيت كفالت

 1. تكميل برگ شماره 1 (اطلاعات فردي)
 2. تكميل برگ شماره 2 (درخواست معافيت)
 3. اصل و كپي تمامي صفحات شناسنامه و كارت ملي مشمول
 4. اصل و كپي تمامي صفحات و كارت ملي اعضاي خانواده (برادر و خواهر تني و ناتني)
 5. عكس 3×4 تمام رخ سياه و سفيد با زمينه روشن مشمولان و مكفول
 6. گواهي آخرين مدرك تحصيلي يا اشتعال به خدمت از نيروي انساني يگان محل خدمت
 7. تكميل فرم برگ شماره 3 (استشهاد تأييديه وضعيت مشمولان)
 8. گواهي فوت بستگان مشمولان كه موجب معافيت وي مي باشد (در صورت فوت)
 9. گواهي طي آموزش رزم مقدماتي و يا گواهي پايان دوره آموزشي تكميل بسيج
 10. پاسخ ثبت احوال محل صدور شناسنامه بستگان، پيرامون تحولات سه سجلي آنان (جهت مشخص شدن تعداد فرزند، تعداد ازدواج و طلاق، احراز نسبت، تغييرات سني)
 11. فيش هاي بانكي مربوط به تعرفه هاي معافيت و هزينه هاي مربوط به صدور كارت معافيت (معاف شدگان)

مدارك اختصاصي

علاوه بر ارائه مدارك عمومي، مدارك اختصاصي جهت صحت كفالت مورد نظر از الزامات ثبت نام اوليه مي باشد.

مدارك معافيت كفالت ها با توجه به انواع مختلف كفالت، متفاوت مي باشد و براي مشخص شدن مدارك هر نوع كفالت به مقالات مندرج در آيدانيتو مراجعه كنيد.

به طور كلي مي توان گفت در برگه ي رأي پزشكان مبني بر صحت ادعاهاي مشمولين جهت گرفتن معافيت و مدارك مورد نياز جهت مشخص نمودن وضعيت مكفولين مورد نياز مي باشد.

به مشمولان خدمت توصيه مي كنيم براي اطلاع از مدارك اختصاصي كفالت ها به مقالات مرتبط مراجعه كنند.

شرايط عكس ارسالي

 • مو صورت و سر مشمول متعارف و معمولي باشد.
 • عكس به صورت تمام رخ گرفته شود و گوش (نيم رخ) مشخص نباشد.
 • عكس مشمول فاقد زيورآلات، كروات، آرايش سر و صورت باشد.
 • زمينه ي عكس كاملاً سفيد باشد

راهنماي تكميل برگ شماره 1 (مشخصات فردي)

لطفاً جهت تكميل برگ شماره 1 به اين نكات توجه كنيد.

 1. مشخصات خواسته شده به صورت كاملاً خوانا و كامل و صحيح وارد شود.
 2. لازم است مشخصات ظاهري خواسته شده (قد، وزن، رنگ چشم و …) به صورت دقيق درج شود.
 3. در قسمت پيشنهادات اعزام، توجه كنيد كه تاريخ پيشنهادي به منزله تاريخ اعزام نخواهد بود و بعد از بررسي در صورت مجاز شدن و موافقت سازمان تأييد و در غير اين صورت تاريخ ديگري مشخص خواهد شد.

جدول تعرفه قانوني معافيت كفالت

در ادامه مي توانيد جدول تعرفه هاي قانوني بابت ارائه خدمات وظيفه عمومي در رسيدگي به درخواست مشمولان خدمت را در ادامه مشاهده كنيد.

معافيت كفالت
توضيح هزينه مبلغ
هزينه حق كمبود صدور كارت 1000
هزينه چاپ كارت هوشمند معافيت 8200
تعرفه صدور كارت معافيت دائم بر اساس مقطع تحصيلي ميزان جريمه خريد خدمت

 

به مشمولان خدمت سربازي توصيه ميكنيم پس از مطالعه مدارك معافيت كفالت 97 مقاله فرايند اقدام معافيت كفالت 97را نيز مطالعه نمايند.

 


جهت اطلاع از مدارك معافيت كفالت مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با9099071973 تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۶:۴۶ توسط:آيدانيتو موضوع:

معافيت كفالت پدربزرگ 97

در اين مقاله به موضوع معافيت كفالت پدربزرگ 97 خواهيم پرداخت.

طبق ماده 1 قانون خدمت وظيفه عمومي: ” دفاع از استقلال و تماميت ارضي و نظام جمهوري اسلامي ايران و جان و مال و ناموس مردم وظيفه ديني و ملي هر فرد ايراني است و در اجراي اين وظيفه كليه اتباع دكور دولت جمهوري اسلامي ايران مكلف به انجام خدمت وظيفه عمومي در برابر مقررات قانون خدمت وظيفه عمومي هستند و هيچ فرد مشمول خدمت وظيفه عمومي را جز در موارد مصرحه در اين قانون نمي توان از خدمت معاف كرد.”

يكي از دلايل روشن معافيت سربازي 97، معافيت كفالت پدربزرگ 97 مي باشد كه در صورت برخورداري از شرايط و قوانين به سرپرستان جد (پدري و مادري) تعلق مي گيرد، لازم به ذكر است تمامي موارد به طور دقيق و ريزبينانه بررسي خواهد شد و افراد سرپرست پدربزرگ و يا مادربزرگ در صورت برخورداري از شرايط معافيت از اين نوع معافيت بهره خواهند برد.

مشمولان خدمت در واقع افرادي هستند كه به سن قانوني جهت انجام خدمت سربازي برسند، سن مشموليت خدمت وظيفه عمومي در ايران 18 سالگي تمام تا 50 سالگي تمام مي باشد و افراد (پسران) كه به سن مشموليت مي رسند موظف هستند وضعيت خدمت سربازي خود را مشخص نمايند.

كفالت جد

كفالت جد منظور پدربزرگ پدري و مادري مي باشد كه قانون كفالت براي هر دو نوع جد (پدري و مادري) يكسان عمل مي كند. به مشمولان خدمت كه قصد دارند از معافيت كفالت جد بهره مند شوند، بهتر است با مطالعه مقاله پيش رو، از شرايط بررسي مطلع شوند.

 • از شروط مهم و اوليه جهت بررسي معافيت كفالت جد، عدم وجود غيبت در خدمت سربازي مشمول است ،در صورتي كه مشمول غيبت در سربازي داشته باشد از بررسي معافيت وي جلوگيري خواهد شد.
 • از ديگر شروط بررسي معافيت كفالت تنها سرپرست بودن مشمول است. بنابراين پدربزرگ بايد فاقد فرزند باشد يعني تمامي فرزندان (دختر و پسر) فوت كرده باشد تا سرپرستي او به مشمول داده شود.

كفالت جد در دو مورد بررسي مي شود:

مشمولان خدمت كه مي خواهند از معافيت كفالت پدربزرگ (مادري) بالاي 70 سال استفاده كنند، توجه داشته باشند كه در قيد حيات بودن پدر مشمول مانع دريافت معافيت نمي شود و تنها فاقد فرزند بودن پدر بزرگ (خاله، دايي و مادر) حائز اهميت است.

در صورتي كه مشمول بخواهد از معافيت كفالت پدربزرگ كه سن كمتر از 70 سال دارد، استفاده كند، شرط تأييد پزشكان در بيماري عدم توانايي در انجام امور روزانه از الزامات است و شرايط عدم وجود غيبت و تنها نوه بالاي 18 سال بودن نيز بررسي مي شود.

توجه كنيد

در صورتي كه مشمول پسر عمه، پسر خاله و … (نوه هاي ديگر) كه سن آنها بيش از 18 سال باشد، مي بايست عدم توانايي آنان در سرپرستي پدربزرگ (مادري – پدري) بررسي مي شود و با شرط تأييد پزشكي كه مورد تأييد نظام وظيفه است، مبني بر بيماري و ناتواني در برعهده گرفتن سرپرستي جد، معافيت كفالت به مشمول داده مي شود.

براي اطلاع از شرايط و نحوه معافيت كفالت مادربزرگ 97 به مقالات مربوطه مندرج در آيدانيتو مراجعه كنيد.

 


جهت اطلاع از معافيت كفالت پدر بزرگ مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با9099071973 تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۶:۲۵ توسط:آيدانيتو موضوع:

معافيت كفالت 97

در اين مقاله با موضوع معافيت كفالت 97 همراه شما عزيزان هستيم.

خدمت سربازي در ايران از سن 18 سالگي تمام براي پسران اجباري مي شود و جالب است بدانيد سن مشموليت از 18 سالگي تا 50 سالگي مي باشد. بنابراين مشمولان خدمت مي بايست با رسيدن به سن مشموليت، تكليف سربازي خود را مشخص نمايند. در سن 18 سالگي داوطلبان با پر كردن فرم اعزام به خدمت و يا با گرفتن معافيت هاي گوناگون وضعيت خدمت وظيفه خود را مشخص مي كنند. همان طور كه گفته شد، پسران از سن 18 سالگي موظف به انجام سربازي هستند. مگر اينكه شامل يكي از شروط معافيت شوند.

معافيت كفالت از جمله شروطي است كه منجر به معافيت موقت و يا دائم مي شود. افرادي كه سرپرست مادر، پدر، خواهر و … هستند با وجود يك سري از شروط و قوانين مي توانند از سربازي معاف شوند.

در اين مقاله به طور كامل از معافيت كفالت 97 آگاهي پيدا خواهيد كرد.

انواع معافيت كفالت

همان طور كه گفته شد، افراد مي توانند با اثبات كفالت يكي از بستگان درجه 1 از خدمت سربازي معاف شوند، 7 نوع كفالت مورد تأييد نظام وظيفه قرار مي گيرد كه هر يك از اين انواع به شرايط و دسته هاي مختلفي تقسيم مي شود و بعد از بررسي شرايط در صورتي كه افراد تأييديه لازم را كسب نمايند، مي توانند كارت معافيت را دريافت نمايند. به انواع كفالت ها كه در معافيت سربازي مورد بررسي قرار خواهند گرفت، توجه كنيد:

 • كفالت مادر
 • كفالت پدر
 • كفالت خواهر
 • كفالت برادر
 • كفالت جد
 • كفالت همسر معلول
 • كفالت فرزند صغير

جهت اطلاع از معافيت كفالت مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با 9099071973تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

شروط بررسي كفالت جهت معافيت از سربازي

مشمولاني كه شرايط زير را داشته باشند، مي توانند براي معافيت كفالت 97 اقدام نمايند.

 • توجه داشته باشيد كه غيبت مانع بررسي معافيت كفالت مي شود، در صورتي كه افراد داراي غيبت از سربازي باشند، در خواست آنان مورد بررسي قرار نمي گيرد.
 • مشمولان خدمت مي توانند در حين تحصيل نيز درخواست معافيت از كفالت 97 را ثبت كنند.
 • درخواست مشمولان مورد بررسي قرار مي گيرد و در صورتي كه به تأييد نظام وظيفه و در برخي موارد پزشكان رسد، معافيت انجام خواهد شد.

شرايط عمومي معافيت كفالت

 1. تنها فرزند نگهدارنده پدر، مادر و … كه نيازمند مراقبت است، باشيد.
 2. تنها برادر تني جهت سرپرستي خواهر فاقد پدر و برادر باشيد.
 3. تنها نوه و يا نگهدارنده پدر بزرگ و مادربزرگ باشيد.

مشمولاني كه همسرش فوت كرده است و فرزند صغير دارد تا زماني كه ازدواج مجدد نكند.

مدارك و اقدامات معافيت كفالت

مشمولان خدمت براي اقدام به معافيت كفالت 97 مي بايست مدارك عمومي و اختصاصي كفالت را تهيه نموده و به دفاتر پليس + 10 مراجعه نمايند و درخواست خود را ثبت نمايند. بعد از بررسي مدارك و وضعيت مشمول در صورتي كه شامل قانون معافيت شوند، درخواست معافيت آنان تأييد مي شود.جهت اطلاع از مدارك معافيت كفالت 97 به مقالات مربوطه مراجعه كنيد.

تغييرات قانون كفالت

در سال هاي اخير شاهد تغييراتي در مفاد و قانون معافيت كفالت بوده ايم. اين امر جهت عدالت بيشتر در معافيت افراد بوده است. بنابراين با صلاح ديد نظام وظيفه، تغييراتي در شرايط كفالت ايجاد شد. به عنوان مثال سن پدر در گذشته 50 سالگي تمام بود كه اكنون اين شرط به 70 سالگي رسيده است و … بنابراين توصيه مي كنيم با اخبار و قوانين جديد كفالت آشنا شويد. براي اين منظور مي توانيد به مقالات مختلف از جمله معافيت كفالت پدر 97  مراجعه فرماييد.

 


جهت اطلاع از معافيت كفالت مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با 9099071973تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۶:۰۵ توسط:آيدانيتو موضوع:

انواع معافيت كفالت 97

در اين مقاله به موضوع انواع معافيت كفالت 97 خواهيم پرداخت. به افرادي كه قصد دارند از معافيت در سربازي برخوردار شوند، پيشنهاد مي كنيم، مطالعه اين مقاله از انواع معافيت كفالت 97 مطلع شوند.

همان طور كه مطلع هستيد، سربازي لقب مقدس را گرفته است و خدمت در دروه 21 ماهه سربازي اداي دين افراد به جمهوري اسلامي مي باشد. اما برخي از افراد با توجه به برخورداري از شرايط خاص از امر سربازي كه در ايران براي تمامي افراد (پسران) كه سن 18 سالگي تمام مي رسند اجبار مي شود، معاف مي شوند. در اين مقاله قصد داريم به يكي از دلايل معافيت ها بپردازيم به ادامه مطلب توجه كنيد:

معافيت كفالت به دو دسته تقسيم مي شود:

 • معافيت كفالت دائم
 • معافيت كفالت موقت

برخي از مشمولاني خدمت به صورت مقطعي و موقت معافيت خود را دريافت مي نمايند و برخي ديگر با توجه به شرايط معافيت دائم دريافت مي نمايند. در ادامه انواع معافيت كفالت هاي دائم و موقت و خاص را مشاهده خواهيد كرد.

انواع كفالت

سربازاني كه شامل يكي از انواع معافيت كفالت 97 شوند، مي توانند معافيت سربازي را با توجه به برخورداري از شرايط آن، كفالت بگيرد، در ادامه انواع كفالت را مشاهده مي كنيد:

 • كفالت پدر
 • كفالت مادر
 • كفالت خواهر
 • كفالت برادر
 • كفالت جد
 • كفالت همسر معلول
 • كفالت فرزند صيغه
 • قانون حمايت جامع از حقوق معلولان
 • آسيب ديدگان انفجار قطار نيشابور
 • زلزله زدگان

هر يك از كفالت هاي گفته شده براي معافيت داراي شرايط خاصي هستند كه در اين مقاله به بخش كوچكي از آن اشاره مي كنيم.

از برخي شرايط استفاده از معافيت كفالت پدر مي توان به موارد زير اشاره كرد:

 • فرد مشمول به خدمت تنها فرزند بالاي 18 سال مي باشد و سن پدر بالاي 70 سال باشد.
 • در صورتي كه پدر از كار افتاده باشد، سن او در صورت بالاي 50 سالگي شرط است.
 • پدر داراي يكي از بيماري هاي خاص (نقص عضو، معلوليت و يا محجوريت) باشد و ….

از برخي شرايط استفاده از معافيت كفالت مادر مي توان به موارد زير اشاره كرد:

 • مادر فاقد همسر باشد
 • حداقل 30 ماه از طلاق يا فوت همسر وي گذشته باشد.
 • سن پسرش بالاي 18 سال باشد (تنها پسر بالاي 18 سال)
 • و ….

كفالت خواهر به دو صورت بررسي مي شود. كفالت خواهر مجرد، كفالت خواهر مطلقه كه شروط معافيت از سربازي اين دو با يكديگر متفاوت است.

كفالت برادر به دو صورت بررسي مي شود. كفالت برادر بالاي 18 سال، كفالت برادر بيش از 18 سال كه هر يك از انواع اين نوع كفالت داراي شرايط متفاوتي از يكديگر هستند.

كفالت همسر معلول در دو دست بررسي مي شود و در صورتي كه همسر مشمول بعد از ازدواج دچار معلوليت شده باشد، از شرايط متفاوتي برخوردار خواهد بود.

توجه كنيد

 • از چند برادر واجد شرايط خدمت در صورتي كه يكي از آنها به خدمت اعزام شود، يكي از برادران مي تواند تا اتمام دوره سربازي برادرش از تعويق اعزام استفاده نمايد.
 • در صورتي كه يكي از فرزندن پسر سربازي كه حين خدمت فوت كند از سربازي معاف است.
 • در صورتي كه يكي از فرزندان ذكور خانواده اي كه يكي از فرزندان آن خانواده در حين خدمت سربازي فوت كند، از خدمت سربازي معاف مي شود.

به مشمولان خدمت سربازي توصيه مي كنيم براي اطلاع از شرايط معافيت كفالت انواع كفالت هاي نام برده شده به مقاله شرايط معافيت كفالت مراجعه نمايند.

 


جهت اطلاع از انواع معافيت كفالت مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با9099071973 تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۵:۰۸ توسط:آيدانيتو موضوع:

بيماري هاي قابل بررسي كفالت 97

در اين مقاله به بيماري هاي قابل بررسي كفالت 97 پرداخته ايم. مشمولان خدمت در ايران به افراد (پسران) 18 سال تمام (آغاز 19 سالگي) مي گويند كه به 21 ماه سربازي اجبار مي شوند، سن مشموليت در ايران تا 50 سالگي تمام مي باشد. بنابراين افراد 18 تا 50 سال در دسته مشمولان به خدمت قرار مي گيرند. همان طور كه گفته شد، خدمت سربازي در ايران اجباري مي باشد. اما در صورت داشتن شرايط خاص مي توانند از معافيت هاي دائم، موقت، كسري خدمت و … استفاده كنند. در اين مقاله به موضوع يكي از علل معافيت، بيماري بستگان كه نيازمند مراقبت مي باشند پرداخته ايم. در اين مقاله به بيماري هاي قابل بررسي كفالت 97 خواهيم پرداخت. به مشمولان عزيز توصيه مي كنيم با ما همراه باشند.


جهت اطلاع از بيماري هاي قابل بررسي كفالت 97 مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با 9099071985 تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

ليست بيماري هاي قابل بررسي كفالت

 1. ضعف شديد جسماني به علل مختلف و نواقص و معايب جسمي كه به قدري توانايي افراد را مي گيرد كه بدون كمك ديگران قادر به انجام امور شخصي و تكاليف روزمره نيست و نياز به مراقبت ديگران دارند.
 2. ديابت شيرين مزمن مقاوم به درمان با عوارض هاي چشمي، عصبي، كليوي كه همراه با اختلالات در عملكرد روزمره مي باشد.
 3. آكرومگاري، ژيگانينسم، كوشينك، آديسون به شرطي كه از عوارض روحي و جسمي واضح برخوردار شوند و به همراه تأييد متخصص غدد مترشحه داخلي و سوابق پزشكي
 4. بيماري هاي پوستي مزمن شديد و گسترده و مقاوم به درماني كه موجب اختلال در زندگي روزمره مي شود. (به شرطي كه به تأييد متخصصين رسيده باشد و حداقل 3 بار در بيمارستان هاي دانشگاهي و نيروي مسلح داشته باشد)
 5. اسكاروكلوئيد ناشي از سوختگي كه حداقل دو اندام را به طور كامل مختل كرده و يا بيش از 50 درصد از سطح بدن را فراگرفته باشد و موجب اختلال عملكرد باشد.
 6. انواع نوروپاتي ها و ميوپاتي ها اوليه و ثانويه در مراحل پيشرفته كه منجر به ناتواني و اختلال در حركت و ايستاده شده است.
 7. همي پلژي، پاراپلژي و يا كوادري پلژي كه موجب ناتواني و اختلال در عملكرد رومزه شده است.
 8. پاريكسون در مراحل پيشرفته با علائم باليني واضح كه موجب اختلال در عملكرد روزمره شده است. (با تأييد متخصص بيماري هاي اعصاب)
 1. دمانس و يا آلزايمر در مراحل پيشرفته با علائم باليني واضح كه باعث اختلال در عملكرد روزانه شده است. (با تأييد متخصص بيماري هاي اعصاب)

10- مولتيپل اسكلروزيس استقرار يافته به همراه نقس نورولوژيك شديد ناتوان كننده و يا عود كننده

11- صرع گراندمال (جنراليزه) مقام به درمان (با مصرف حداقل 2 دارو، 5 سال سابقه بيماري، ثبوت در مراكز درماني نظامي و يا دانشگاهي، اختلال عملكرد روزانه)

12- كليه ضايعات عروقي مغزي همراه با نقص و يا علائم عصبي شديد

13- بيماري هاي رواني مزمن شديد و ناتوان كننده و مقاوم به درمان (مثل سايكوتيك، خلقي و دوقطبي)

(حداقل 3 سال بستري در بيمارستان هاي روان پزشكي دانشگاهي و يا نيروهاي مسلح با تأييد پزشك)

14- انواع نقيسه عقلاني و كندذهني ها (عقب ماندگي ها) با ضريب هوش زير 35 همراه با اختلال و عملكرد رفتاري و اجتماعي با تأييد مراكز تخصصي نظامي و يا دانشگاهي

15- كليه بيماري ها، تروماها و اعمال جراحي روي ستون فقرات كه منجر به نقص عصبي حركتي

16- هر گونه اعمال جراحي روي مغز با عارضه پايدار و ناتوان كننده بعد از عمل

17- بيماري هاي مزمن و شديد ريه به همراه FEV1 كمتر از 40% غير قابل درمان

18- سابق عمل جراحي ريه و قفسه سينه كه منجر به FEV1 كمتر از 40% به صورت پايدار شود.

19- قطعي و يا از كارافتادگي اندام هاي فوقاني يا تحتاني به شرح زير:

 • قطع كامل هر دو دست از مچ به بالا و يا قطع كامل يك دست از كتف
 • قطع كامل يك پا از مفصل هيپ و يا قطع هر دو پا از مچ
 • قطع يك پا و يك دست هر دو از بالاي مچ

20- نارسايي هاي كبدي عارضه دار و يا سيروز پيشرفته كبد

21- بيماري هاي التهابي شديد روده (كرون، كوليت اولسرو) كه با درمان هاي دارويي و جراحي فعال باشد. (به تشخيص پاتالوژي)

22- كولوستومي هاي دائمي

23- كليه بدخيمي هاي اعضاي بدن كه مقاوم به درمان باشد و موجب ناتواني فرد شود. (غير از سرطان­هاي قابل درمان كه عوارض ندارد)

24- تومورها و آدنوپاتي هاي مزمن و غير قابل درمان مدياستن همراه با علائم فشاري بر مدياستي همراه با ايجاد اختلال در عملكرد روزانه

25- اختلالات انعقادي به صورت هموفيلي A و B يا اختلال خونريزي دهنده شديد (در صورتي كه ميزان فاكتور انعقادي كمتر از 1% باشد)

26- نارسائي مزمن كليه به GFR زير «10» يا نيازمند دياليز دائم و يا پيوند كليه

27-كليه جراحي هاي دستگاه هاي اداري كه منجر به تغيير مسير ادراري مي شود و انواع پيوند ها

28- فيستولهاي مثانه به ركتوم غير قابل درمان

29- برداشتن كامل مثانه

30- برداشتن دو كليه يا پيوند كليه و يا برداشتن يك كليه و اختلال عملكرد كليه ديگر

31- فقدان هر دو چشم يا فاقد بينائي هر دو چشم (ديد هر دو چشم به كمتر از 30% ديد يك چشم باشد)

32- كري كامل و يا كاهش شنوايي هر دو گوش كه با استفاده از سمعك، كاهش شنوايي هر گوش بيش از 70 درصد باشد.

33- كري و لالي توأم با تأييد متخصص گوش و حلق و بيني مراكز درماني نظامي و يا دانشگاهي

34- اعمال جراحي و بيماري هاي حلق و حنجره مادرزادي يا اكتسابي كه اصلاح پذير نمي باشد و موجب اختلال دائم در صحبت كردن و تغذيه باشد.

35- بيماري هاي مادرزادي، اكتسابي، تومورال يا التهابي قلبي، آئورت و يا سرخرگ هاي بزرگ تنگي شريان ريوي اصلي،  و …

36- بيماريها عروق كرونه كه با وجود درمان موجب نارسايي قلبي با EF زير 35% است.

37- نارسايي پيشرفته قلب با علائم باليني واضح كه با وجود درمان، EF زير 35 است.

38- اعمال پيوند عروق كرونه يا تعويض دريچه هاي قلب و يا گذاشتن پيس ميكروهاي دائمي كه ناراسايي هاي قلبي EF كمتر از 35% است.

39- انواع آريتمي ها و بلوك هاي قلبي كه با وجود درمان هاي لازم موجب نارسايي قلبي با  EF زير 35% شده است و امكان انجام فعاليت هاي رومزه وجود ندارد.

40- كارديوميوپاتي هيپرتروفيك مقاوم به درمان و عارضه دار

41- افزايش اوليه و يا ثانويه فشار خون شريان ريوي، همراه با نارسايي قلبي با EF زير 35%

42- اختلالات عروقي كه منجر به فلبيت همراه با ورم شديد و مزمن اندام و اندآرتريت مسدود كننده كه موجب اختلال عملكرد مي شود.

43- آرتريتهاي مزمن شديد و ناتوان كننده همراه با تغيير شكل استخوان ها و جمود در مفاصل بزگ (بيني از 1 مفصل) و ستون فقرات كه موجب اختلال در عملكرد مي شود.

44- جذام با تشخيص متخصص پوست و تأييد مراكز مبارزه با جذام در مرحله ايزوله شدن بيمار و تا زماني كه خطر واگيردار بودن وجود داشته باشد.

45- سل (ريوي و يا خارج ريوي) فمال و مقاوم به درمان

46- HIV با حداقل يك آنتي HIV و Pcr مثبت همراه با عوارض و اختلالات در عملكرد روزمره

47- عقب ماندگي هاي ذهني شديد يا عميق و يا بيماري هاي رواني شديد و مزمن

به مشمولان خدمت توصيه ميكنيم پس از مطالعه بيماري هاي قابل بررسي كفالت 97 به مقالات ديگر از جمله معافيت كفالت 97مراجعه نمايند.


جهت اطلاع از بيماري هاي قابل بررسي كفالت 97 مي توانيد از طريق تلفن ثابت در سراسر كشور بدون گرفتن كد با 9099071985 تماس حاصل نماييد. 
پاسخگويي از ۸ صبح الي ۱۲ شب حتي ايام تعطيل
به دليل شلوغي خطوط در صورت شنيدن صداي بوق اشغال مجددا تلاش نماييد

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ تير ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۵۴:۴۱ توسط:آيدانيتو موضوع:

بيوگرافي پژمان جمشيدي

بازيگر پا به توپ سينما

در ميان فوتباليست‌هايي كه از دهه‌هاي گذشته تاكنون به عرصه هنر گرويدند، بدون شك پژمان جمشيدي را موفق‌ترين و بادوام‌ترين آن‌ها بدانيد. پژمان جمشيدي خيلي زود به‌عنوان يك بازيگر بااستعداد پذيرفته شد و پايش را در سينما و تلويزيون سفت كرد. او از طنازي و نمك ذاتي‌اش به بهترين نحو بهره برد. شايد بتوان مدعي بود پژمان در تلويزيون به محبوبيتي دست يافت كه زماني در پرسپوليس داشت. حالا كمي بيشتر يا كمتر. بازيكن تيم ملي ايران و همچنين باشگاه‌هايي مثل سايپا، پرسپوليس و پاس تهران اكنون به طور كلي از فضاي فوتبال دور شده است. او در فوتبال توسط معلم ورزش دوران راهنمايي‌اش و در سينما توسط پيمان قاسم‌خاني كشف شده است.

 

خانواده
 
پژمان جمشيدي ۱۰ شهريور ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. پدر و مادرش هر دو فرهنگي بودند. مادر معلم دبستان و پدر دبير زيست و زمين‌شناسي. پژمان يك برادر بزرگ‌تر به نام هومن و يك خواهر كوچك‌تر به نام مامك دارد. از هومن سه سال كوچك‌تر و از مامك پنج سال بزرگ‌تر است. همچنين پژمان تنها مجرد مانده‌ي خانواده است. متأسفانه مادر خانواده در سال ۱۳۹۵ به رحمت ايزدي پيوست. پژمان جمشيدي پس از گذراندن ۱۱۰ واحد درسي در مقطع ليسانس رشته عمران، درس و دانشگاه را بوسيد و كنار گذاشت و به فوتبالش چسبيد. البته انصراف او از دانشگاه دليل ديگري هم دارد كه به آن‌هم مي‌رسيم.

 

عاشق شدم  دوران فوتبالي ۱
 
يك ظهر بسيار گرم تابستان بود. خانواده جمشيدي براي گذراندن يكي از جلسات شيمي‌درماني مادر از كرج (محل سكونتشان) به سمت تهران مي‌رفتند. در مسير ماشين‌هايي بوق‌زنان با پرچم‌هاي يكسر قرمز به سمت ورزشگاه حركت مي‌كردند. تصوير جذابي براي پژمان ۸-۹ ساله و برادرش بود. هر دو عاشق فوتبال بودند. همان‌جا پدر قول داد كه در راه برگشت آن‌ها را به ورزشگاه ببرد. چند ساعت بعد جمشيدي‌ها به‌جاي مسير هميشگي خانه، به سمت ورزشگاه آزادي در حال حركت بودند. ورزشگاهي كه در نگاه اول دل و هوش پژمان جمشيدي را برد. «من هيچ‌وقت تا آخرين لحظه عمرم، اولين تصويري كه از استاديوم آزادي ديدم را فراموش نمي‌كنم. در يك‌لحظه براي همه عمر عاشق شدم.» پژمان همان روز آرزو كرد روزي در اين استاديوم بازي كند و كرد.

 

شروع-دوران فوتبالي ۲
 
پژمان جمشيدي اول راهنمايي بود كه توسط معلم ورزشش به يكي از آموزشگاه‌هاي فوتبال معرفي شد. درخشش در آنجا باعث شد كم‌كم پايش به باشگاه‌هاي حرفه‌اي باز شود. ابتدا به تيم نوجوانان دارايي تهران پيوست و از همان‌جا به تيم ملي نوجوانان هم دعوت شد. ۲ سال بعد در ميان جوانان باشگاه كشاورز توپ مي‌زد. بعد از آن به سايپا رفت و يكي از بهترين دوران فوتبالي‌اش را رقم زد. پژمان جمشيدي از سايپا به تيم ملي اميد و همين‌طور بزرگسالان دعوت شد. عملكرد جمشيدي در سايپا آن‌قدر خوب بود كه از باشگاه وولفسبورگ آلمان به پيشنهاد داشت. اما او قرمز وطني را به سبز آلماني ترجيح داد. پژمان جمشيدي در سال ۱۳۷۹ با قراردادي به مبلغ چهارده ميليون تومان به باشگاه پرسپوليس پيوست.

 

خداحافظ فوتبال
 پژمان جمشيدي
 دوران خوبي را در سايپا، پرسپوليس و حتي پاس تهران گذراند. نزديك به بيست بار براي تيم ملي به ميدان رفت و يك گل زد. گل معروفش به گرجستان كه بارها دستمايه برادران قاسم‌خاني و حتي عادل فردوسي پور قرار گرفت. بعد از آن به‌تدريج رو به افول رفت و در سال ۱۳۹۰ فوتبالش را در باشگاه ابومسلم خراسان به پايان رساند. البته به‌عنوان بازيكن. جمشيدي به كلاس‌هاي مربيگري رفت و مدرك بي مربيگري آسيا را گرفت. دو سال در يكي از تيم‌هاي ليگ استاني تهران به نام «پاراك» سرمربي بود. اما آشنايي با پيمان قاسم‌خاني به‌كلي مسير زندگي او ا تغيير داد و بعد از ورود به دنياي هنر كاملاً، از فضاي حرفه‌اي فوتبال دور شد.

 

آشنايي با پيمان  طرح سريال پژمان  شروع بازيگري
 
به نظرم تمام ماجراي آشنايي پژمان با پيمان قاسم‌خاني و شكل‌گيري طرح سريال و ورودش به بازيگري را از زبان خود پژمان جمشيدي بشنويم، هم شيرين‌تر است و هم صادق‌تر. پژمان جمشيدي مي‌گويد: «۱- من سال ۱۳۸۱ با خانم بهاره رهنما آشنا شدم. هميشه دوست‌ داشتم پيمان، همسر سابق ايشان را ببينم... خان رهنما گفت شوهرم پرسپوليسي است و يك‌شب شام من را به منزلشان دعوت كرد. من و پيمان خيلي دوست شديم. باهم به فوتبال مي‌رفتيم و فوتبال مي‌ديديم. بيشتر بحث‌هاي ما آن زمان فوتبالي بود... ۲- زماني كه بازي مي‌كردم، وقتي به سوپرماركت مي‌رفت، فروشنده اصلاً نمي‌گذاشت دست به چيزي بزنم. خودش همه‌چيز را مي‌آورد. اما وقتي فوتبالم تمام شد ديگر به من محل نمي‌گذاشتند و خودم بايد همه چيزها را برمي‌داشتم. اين برايم كمدي جالبي بود. يا وقتي به بانك مي‌رفتم، اصلاً نوبت و اين حرف‌ها نبود. اما بعد از فوتبالم يك روز به بانك رفتم. دو ساعت نشستم، كسي هم من را نشناخت. چكم هم برگشت خورد. اما وقتي از بانك بيرون آمدم، بيرون دو نفر شناختندم و با من عكس انداختند. همين‌ها را به پيمان قاسم‌خاني مي‌گفتم و كمكم تبديل به طرح كامل يك سريال شد كه او نوشت... ۳- پيمان گفته بود در صورتي فيلم‌نامه را مي‌نويسد كه يك فوتباليست آن را بازي كند. بعد هم به من گفت اصلاً خودت بازي ميكني؟ من هم چند روز مهلت خواستم براي فكر كردن... بالاخره پذيرفتم. از زماني كه بازي در سريال را قبول كردم تا شروع تصويربرداري، سه هفته طول كشيد. بنابراين مهلت كافي براي آموزش بازيگري و كمك گرفتن از كسي نداشتم.»

به همين سادگي يك سريال طنز محبوب و پرطرفدار شكل گرفت. مجموعه تلويزيوني «پژمان» به كارگرداني سروش صحت در سال ۱۳۹۲ از شبكه سوم سيما پخش شد. پژمان جمشيدي بي‌تجربه، نمايش خوبي را در آن مجموعه داشت. بيخود نبود كه علي پروين مي‌گفتُ پژمان از همان دوران جواني هم استعداد خوبي در طنازي داشت. پژمان در كنار سام درخشاني زوج دوست‌داشتني را خلق كردند. زوجي كه در «خوب، بد، جلف» بازهم كنار يكديگر قرار گرفتند. البته ناگفته نماند پژمان جمشيدي در سال ۱۳۹۰ حضور بسيار كوتاهي هم در مجموعه «ساختمان پزشكان» داشت.

 

دوران آرتيستي
 
درخشش پژمان جمشيدي در مجموعه «پژمان» آن‌قدري بود كه سال بعد پيشنهادهايي هم از تلويزيون و هم از سينما دريافت كند. پژمان در سال ۹۳ در مجموعه تلويزيوني «سال‌هاي ابري» ايفاي نقش كرد و با «آتش‌بس ۲» ساخته تهمينه ميلاني، به سينما آمد. سه سال بعد يكي از بازيگران سريال نوروزي «ديواربه‌ديوار» بود و حضور كوتاه و البته متفاوتي در مجموعه «نفس» داشت. در سينما هم بعد از ۹۳ هرسال در يكي دو فيلم به ايفاي نقش پرداخت. جمشيدي در اولين ساخته بلند پيمان قاسم‌خاني يعني «خوب، بد، جلف» بازهم در كنار سام درخشاني و در نقش خودش بازي كرد. «آذر»، «من ديوانه نيستم»، «لونه زنبور»، «تگزاس» و ... ديگر فعاليت‌هاي سينمايي او هستند.

 

تئاتر
 
پژمان جمشيدي در همين مدت كم، حضور پررنگي در تئاتر هم داشته است. او اولين بار با نمايش «بادي كه تو را خشك كرد مرا برد» علي نرگس‌نژاد به صحنه رفت. ورود او به عرصه تئاتر البته واكنش خيلي از مخاطبين را در بر داشت. به‌طوري كه او مجبور شد صفحه شخصي فيس‌بوكش را ببندد. اما پژمان همچنان بدون وقفه فعاليتش در اين حيطه را ادامه داد و تقريباً هرسال با ۳-۴ نمايش به صحنه رفت. او در مورد علاقه و اصرارش به بازيگري در تئاتر مي‌گويد: «مهم‌ترين كاري كه كرده‌ام تئاتر است. وقتي در كنار ژاله صامتي بازي مي‌كنم، خيلي چيزها ياد مي‌گيرم. يا كساني مانند بهاره رهنما و خسرو احمدي. از علي نرگس‌نژاد هم خيلي درباره بازيگري ياد گرفتم.»

 

ازدواج
 
همان‌طور كه گفتيم پژمان جمشيدي در گذر از مرز چهل‌سالگي همچنان مجرد است. او مي‌گويد براي ازدواج لازم است قلابت پيش كسي گير كند كه آن اتفاق هنوز برايش نيفتاده است. ملاك‌هاي انصافاً سخت‌گيرانه‌اي هم براي انتخاب همسر آينده‌اش ندارد. اما... «مهم اين است كه يك نفر به دلت بنشيند و دوستش داشته باشي... بايد حرف‌ها و دغدغه‌هاي مشتركي بينتان باشد... من خيلي دوست دارم با دختري ازدواج كنم كه زندگي‌اش همراه با هيجان باشد. همين‌طور حتماً شاغل باشد. اصلاً هم مهم نيست فوتبالي باشد يا نه...»

 

عشق = ترك تحصيل
 
جمشيدي در سال آخر تحصيلش با مشكلات سنواتي و ... روبه‌رو شده بود. در حالي كه ۱۱۵ واحد پاس كرده بود و چيزي به مهندس شدنش نمانده بود. درست زماني كه در اوج فوتبالش در پرسپوليس بود. اما به قول خودش در عالم بچگي، درگير بحث عشق و عاشقي شده بوده كه همان باعث شد مطالباتش را پيگيري نكند و چهارگوش دانشگاه را ببوسد بگذارد كنار. پژمان جمشيدي در جاي ديگر مي‌گويد: «يك‌بار در ۲۵ سالگي عاشق شدم و هنوز هم احساسي بالاتر از آن را ندارم. دوست داشتن را بيشتر تجربه كردم، اما عشق همان يك‌بار بود.» والسلام. گرچه عشقي تا اين حد عميق با لفظ «عالم بچگي» كه پژمان قبلاً به آن اشاره كرده بود تا حدودي متناقض به نظر مي‌آيد، اما با توجه با مطابقت بقيه نشاني‌ها احتمالاً اين عشق ۲۵ سالگي همان عشق سال‌هاي آخر دانشجويي است.

 

بيشتر بدانيم
سنگ‌نوردي
 ورزش موردعلاقه پژمان جمشيدي بعد از فوتبال است.

جمشيدي از كودكي علاقه‌ي زيادي به فرشاد پيوس داشت و به همين دليل مدتي پيراهن شماره ۱۷ (شماره پيراهن پيوس در پرسپوليس) را به تن مي‌كرد.

از نظر خودش جنبه بالا بزرگ‌ترين نقطه قوت و زودجوش بودن بزرگ‌ترين نقطه‌ضعفش است.

پژمان جمشيدي به‌جز بازيگري به موسيقي هم علاقه نشان داده است. او، رضا عنايتي، نيما نكيسا و ... ازجمله بازيكناني بودند كه سال‌ها پيش شانسشان را در موسيقي هم تجربه كردند. پژمان جمشيدي در سال ۹۲ آلبومي با نام «سوت پايان» منتشر كرد.


برچسب: پژمان جمشيدي,بيوگرافي پژمان جمشيدي,زندگي نامه پژمان جمشيدي,گالري تصاوير پژمان جمشيدي,گالري عكس پژمان جمشيدي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۷ساعت: ۰۶:۵۲:۴۱ توسط:آيدانيتو موضوع: